Kapituła konkursu „Tarnowska Innowacja” doceniła wynalazek dr. Marka Chyca z Zakładu Ochrony Środowiska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Zaszczytny tytuł „Pioniera Innowacji” oraz czek na 12 tys. zł trafił w jego ręce za opatentowany już ekologiczny dodatek do węgla, zmniejszający ilość szkodliwych pyłów, powstających podczas spalania i emitowanych do atmosfery. W czasie ogólnonarodowej debaty na temat walki ze smogiem, pomysł naukowca z PWSZ wskazuje jedno z rozwiązań mogących poprawić sytuację. To drugie z rządu wyróżnienie w konkursie dla pracownika PWSZ. Rok temu tytuł „Pioniera Innowacji” zdobył dr inż. Daniel Król z Zakładu Informatyki.
Prezentując swój projekt zgromadzonym na Sali Lustrzanej dr Marek Chyc mówił, że zawierający tlenki żelaza dodatek, w który można wzbogacać węgiel już na etapie wydobywania go w kopalniach, ogranicza emisję zanieczyszczeń, takich jak sadza i tlenek węgla oraz związków rakotwórczych.
– Dzięki temu możemy też spalać mniej paliwa dla uzyskania tej samej ilości ciepła – podkreślał wynalazca, dodając, że dodatki do węgla już istnieją, jednak większość z nich zawiera substancje, mające negatywny wpływ na środowisko i na instalacje służące do spalania.
Dr Marek Chyc jest chemikiem, pracuje w Zakładzie Ochrony Środowiska Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, doktorat uzyskał w Głównym Instytucie Górnictwa. Jak wielokrotnie podkreślał, jakość powietrza jest mu szczególnie bliska, a nad swoim projektem pracował przez 10 lat. Jego wynalazek został objęty ochroną patentową. Trwają teraz rozmowy o wdrożeniu go do użytku i dodatkowe badania.
– Ta nagroda daje szanse na to, że zostaniemy dostrzeżeni przez osoby, które mogą być zainteresowane komercjalizacją naszych wynalazków – podkreślał Marek Chyc.
W kategorii Promotor Innowacji kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody. Pierwszą otrzymał Tomasz Kubisztal. Właściciel firmy IDEA Group został nagrodzony za Tarair.pl, czyli komercyjne pomiary jakości powietrza, które mogą wykonywać dowolne osoby.
Drugą nagrodę odebrała do Katarzyna Szarkowicz-Ziaja, właścicielka firmy MAS, zajmującej się produkcja sond do wykrywaczy metali.
– To nagrody dla osób, które myślą o przyszłości w sposób absolutnie innowacyjny i działają tak, aby zmieniać rzeczywistość – podkreśla prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.
Konkurs jest przeznaczony dla mieszkańców Tarnowa, a zgodnie z jego wymogami, przedstawione rozwiązania powinny być nowe lub znacząco udoskonalane. Do tegorocznej edycji „Tarnowskiej Innowacji” zgłoszonych zostało sześć prac, spełniających wymogi formalne, w trzech kategoriach: Kreator, Pionier i Promotor Innowacji. Kapituła konkursu zdecydowała o przyznaniu trzech, wymienionych wyżej nagród.
O zeszłorocznych wynikach konkursu, w którym triumfował dr inż. Daniel Król można przeczytać TUTAJ.
Tekst na podst. materiałów prasowych UMT, fot. Paweł Topolski.
0.00 average based on 0 ratings